Dolandırıcılık türlerinden bahsedeceğimiz bu makalemizde sizlere en fazla kullanılan özellikle internet ortamlarında çok karşılaşabileceğiniz dolandırıcılık türleri hakkında bilgiler vereceğiz. Bu makalemizin amacı bu durumlardan herhangi birisi ile karşılaştığınızda arayan veya muhattap olan kişiyi ciddiye almayarak 155′ polis imdatı aramanız yönündedir.

1. Sosyal ağ dolandırıcılığı

Facebook, Twitter, MySpace gibi bir sosyal ağdaki bir kullanıcı hesabına erişim yapan sahtekarlar, daha sonra kurbanın eşinden, dostundan başının belada olduğunu ve  acilen paraya ihtiyacı olduğunu söyleyen mesajlar göndererek belirli bir adrese para yollamalarını istedikleri görülmektedir. Öyleki flört ederek kendisine hediye, para veya kontör yollanılmasını isteyenler bile var. Bu gibi dolandırıcılık teşkil eden konularda dikkatli olmanızı tavsiye eder bu ve buna benzer konularda sahtekarlara itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

2. Bahis dolandırıcılıkları

Maç sonuçlarını önceden bildiklerini  veya şikeli maç olduğunu ve sonuçlarının kendilerinde olduğunu söyleyerek milleti dolandırmaya çalışan sahtekarların kullandığı dolandırıcılık çeşititir. Özellikle sosyal ağlarda fink atmaktadırlar. Kendilerini sürekli farklı kişiler olarak tanıtarak maç sonucu satan bu kişilere sakın itibar etmeyiniz. Öyleki bazı zamanlarda ücretsiz olarak tanıtılan maç sonuçları birkaç gün boyunca doğru çıkmaya devam ederek, en şüpheci kurbanı bile maç sonuçlarını bildiğine inandırıyor. Bir süre sonra ise kurbana daha sonraki maçların sonuçlarını da öğrenmeye devam etmek istemesi durumunda, belirli bir hesaba yüklü bir miktarda para yatırması gerektiği söyleniyor.  Peki dolandırıcıların maç sonuçlarını nasıl bildiklerini merak ettiniz mi? Elbette bilmiyorlar! Herkeze farklı tahminler yaparak yada iletilerini maç sonuçlarına göre değiştirerek insanları inandırmaya çalışıyorlar. Sakın bu sahtekarlara itibar etmeyiniz.

3. Kriz vurguncuları

Borç içindeki insanların çaresizliğinden faydalanana sahtekarlar ekonomik güçlüğe düşen, borcunu ödeyemeyen kurbana internet, telefon, posta gibi yollarla ulaşan dolandırıcılar, borçların ödenmesinde yardımcı olacak ödeme planları sunuyorlar. Gösterilen veya yatırılan teminatları da türlü şekillerde çalarak kayıplara karışıyorlar. Özellikle de kredi kartı borçlarını devralmayı vadeden dolandırıcılara rastlanıyor. Bu gibi durumlarda da dikkatli davranarak dolandırıcıların ağına düşmemeye özen gösteriniz.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir