Kıbrıs’ta Şirket Kurulumu

Kıbrıs ticaret hukukuna göre şirket kurulumu yapıp hem ulusal, hem de uluslararası müşterilerinize ulaşmak için Doğu Abidin Hukuk Bürosundan yardım alabilirsiniz. Kıbrıs Ticaret hukukuna göre Fasıl 113 Şirketler yasası olmasına ilave olarak belirli sektörlerde faaliyet gösteren şirket ve kuruluşlar için başka yasa ve mevzuatlar da mevcuttur. Kıbrıs’ta şirket kuruluşunuzu yasalara uygun olarak gerçekleştirmek için Kıbrıs ticaret hukukunu detaylarıyla bilen bir hukuk bürosundan yardım almanız gerekmektedir. Bu noktada Kıbrıs ticaret hukuku faaliyeti gösteren Doğu Abidin Hukuk Bürosu sizlere yardımcı olmaktadır.

Kıbrıs’ta Kurulabilecek Şirket Türleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, gittikçe gelişmekte olan ekonomik durumu çerçevesinde yeni yatırımcılara ve şirketlere karşı avantajlı imkanlar sunmaktadır. Eski şirket türlerine ilave olarak yeni vergi avantajlı şirket türleri de getirmiştir. 3. ülkeler olarak adlandırılan Bahamas ve Cayman gibi ülkelerde kuracağınız şirketlere göre Serbest Liman bölgesinde kurduğunuz şirketlerin pek çok avantajı bulunmakta ve bu avantajlar KKTC şirketlerinin önemini ortaya koymaktadır.  Peki Kıbrıs’ta kurulabilecek şirket türleri nelerdir?

  • Hisselerle Sorumlu Özel Limited Şirket (Mahalli Şirket)
  • Hisselerle Sorumlu Özel Limited Şirket (Yabancı Şirket)
  • Teminatla Sorumlu Özel Limited Şirket
  • Halka Açık Limited Şirket
  • Kollektif Ortaklık Şirketi
  • Komandite Ortaklık Şirketi
  • Uluslararası İşletme Şirketi
  • Serbest Liman ve Bölge Şirketi

Kıbrıs Ticaret Hukuku

Kıbrıs’ta şirket kuruluşundan önce bilinmesi gereken ticaret hukuku yasaları bulunmaktadır. Bu yasaları detaylarıyla bilen bir hukuk bürosundan yardım almanız sizin avantajınıza olacaktır. Doğu Abidin Hukuk Bürosu, Kıbrıs ticaret hukuku konusunda yardımcı olmaktadır. İşte bilinmesi gereken Kıbrıs Ticaret Hukuku Yasaları:

– KKTC Şirketler Yasası Fasıl 113
– Kollektif ve Komandit Şirketler ve Ticari Ünvanlar Yasası
– Yabancı Sermaye Yasası
– KKTC Bankalar Yasası
– Uluslararası Bankacılık Birimleri Yasası
– Serbest Liman ve Bölge Yasası
– Uluslararası İşletme Şirketleri Yasası
– Sigorta Hizmetleri (Düzenleme Denetim) Yasası

Kıbrıs’ta Kurulacak Şirketlerde Aranan Temel Şartlar

Şirketler farklı yasaya bağlı olarak faaliyetlerini yürütecek olsalar dahi temelde KKTC Şirketler Yasası’nda belirtilen ana maddelerin içeriğine bağlı kalmak zorundadırlar. Buna bağlı olarak KKTC’de temsil edilen her şirket (Yabancı şirketlerin şubeleri hariç) aşağıdaki koşulları yerine getirmelidir.

   1. Şirketlerin en az 2 (iki) hissedarı (ortağı) olmalıdır.
   2. Şirketlerin en az 1 (bir) direktörü (yönetim kurulu üyesi) olmalıdır.
   3. Şirketlerin 1 (bir) sekreteri olmalıdır. KKTC Şirketler Yasasında belirtilen sekreter tanımlaması şirketin hukuki belgelerini sunan kişiyi tarif eder.
   4. Şirketin KKTC’nde bir kayıtlı adresi olmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.