Telefon dolandırıcılığı günümüzde en yaygın şekilde kullanılan dolandırıcılık türlerinden birisi olup, genelde ağzı laf yapan insanların rasgele yada bazı siteler veya veriler edinerek insanların telefon numaralarına ulaşarak telefon numaralarını çeşitli bahanelerle arayıp dolandırmaları eylemine denmektedir.

Çeşitli bahanelerle sizleri arayarak belirli bir yere para bırakmanızı veya birilerinin sizden gelip alacağı yönünde söylemlerle sizleri dolandırmaya çalışmaları telefon dolandırıcılığı kapsamına girmektedir. Günümüzde en yaygın kullanılanı ise, Komisermiş gibi davranarak insaları arayıp, aranan kişinin kimlik bilgilerinin başkası tarafından ele geçirildiğini söyleyerek, sizin kimlik bilgileriniz üzerinden çeşitli kredi kartları ve kimlik kartlarının çıkarıldığı hatta teror örgütlerinin eline geçirildiği söyleyerek sizden kimlik ve kredi kartlarınızın silinmesi için bankalardan kontör para ya da para transferi yapmanızı istemektedir. Bu anlamda unutulmaması gereken birşey vardır ki hiç bir polis memuru kontor veya para talep etme gibi bir hakka sahip değildir. Bu gibi durumlarda sakin olmanız gerekmekte ve telefonla aranıyorsanız ve size karşı taraf adınızı soyadınızı soruyorsa karşı taraftan emin olmadan kesinlikle doğru bilgi vermeyiniz.

Daha sonra 155’i arayarak polise ihbarda bulunabilirsiniz. Polisin yönlendirmesi ile bu sahtekarlar çok kısa sürelerde yakalanarak ceza almaktadırlar.

Son zamanlarda çıkan bir diğer telefon sahtekarlığı ise sizleri sigorta poliçenizin dolmak üzere olduğu ve yeniletilmesini isteyip istemediğinizi sormaları yönünde olmaktadır. Daha önceki sigorta poliçenizin ücretsiz oldupu yeniletmemeniz durumunda ücretin tahsil edileceği şeklinde saçmalıklara da sakın itibar etmeyiz. Özellikle bazı terör örgütleri ile suçlara karıştığınızı evinizde bulunan para veya bankanızda bulunan paranın takibe alınarak seri numaralarının inceleneceğini ve size geri verileceğini söyleyerek sizden para talep eden olursa mutlaka 155 polis imdat’ ı arayarak ihbarda bulunmalısınız. Herhangi bir nedenden dolayı arandınız ve bu tür para transferi isteyen  bahaneleri dikkate almayınız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir