Boşanma Davası Nedir?

Eşlerden birinin, evlilik birliğini sona erdirecek kararı elde etmek için ilgili mahkemede açtığı dava türlerine Boşanma Davası adı verilmektedir. Evliliğin sonlandırılması sadece Medeni Kanun’da belirlenmiş haklı boşanma nedenleri kapsamında yapılabilmektedir. Türk Medeni Kanun’u hangi durumlarda boşanma davası açılabileceğini açıkça ifade etmektedir. Bu anlamda boşanma nedenleri içerisinden her hangi birisine sahip olmaya durumlarda açılacak olan boşanma davası reddedilmektedir.

 

Türk Medeni Kanunu’nda yer Alan Boşanma Sebepleri

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nda boşanma sebepleri özel ve genel sebepler olmak üzere iki başlık altında düzenlenmiştir. Bu yazımızda sizlere Türk Medeni Kanunu boşanma sebeplerinden bahsetmek isteriz. Özel ve Genel Sebepler olarak iki kategoride inceleyeceğimiz boşanma sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Boşanma Özel Sebepleri
  • a – Zina
  • b – Hayata Kast, Pek Kötü Muamele, Onur Kırıcı Davranış
  • c – Küçük Düşürücü Suç İşleme ve Haysiyetsiz Hayat Sürme
  • d – Terk
  • e – Akıl Hastalığı
  1. Boşanmanın Genel Sebepleri
  • a – Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması
  • b – Anlaşmalı Boşanma

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz sebepler boşanma özel ve genel sebepleri olarak Türk Medeni Kanunu’nda yer almaktadır. Boşanma işlemi her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de boşanma davası açılmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederiz. Boşanma konusunda uzman ve tecrübe sahibi Kıbrıs Boşanma Avukatı ihtiyaçlarınızı Karşılama yönünde sizleri sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde, hak mağduriyeti yaşamadan bu sıkıntılı süreçten kurtarmayı taahhüt etmekteyiz. Kıbrıs Boşanma Avukatı olarak birçok davada müvekkillerimizi temsil ederek Kıbrıs avukat ve Girne avukat ihtiyacını karşılamaktayız.

İster özel sebeplerden isterse genel sebeplerden herhangi bir nedenden ötürü boşanma davası açacağınız zaman veya boşanma hakkında detaylı bilgi almak istediğinizde bu konuda uzman ve tecrübe sahibi Kıbrıs Boşanma Avukatı sizlere danışmanlık yaparak, bu zorlu süreçte hukuki anlamda hak mağduriyeti yaşamadan sağlıklı bir şekilde boşanma işleminizi takip ederek bu zorlu süreci en kısa süreye indirmektedir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir